muhabbet kuşu

23 Şubat 2013 Cumartesi

Muhabbet kuşu çiftleştirmek

Muhabbet kuşları eş kabullenmede oldukça seçicidir. Çiftler birbirlerini benimsediklerinde çiftleşmek için uygun zamanı beklerler. Kuşlarda seksüel istek güneş ışığıyla uyarıldığından doğru zaman baharın gelmesiyle başlar.

Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir, erkek ise dişinin engel olmasına rağmen, her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar, konmak için dişinin yanını seçer. Yan yan sekerek yürür. Ateşli bir şekilde başını sallayarak dişinin yanına yaklaşır. Gagasıyla omzuna vurur. Bu sırada, heyecandan göz bebekleri küçük siyah noktalara dönüşür. Dişi, birleşmeye hazır olduğunu günlerce sonra gösterir. Dalın üzerine konar oturur. Başını arkaya uzatır. Kuyruğunu havaya kaldırır ve hareketsiz kalır. Erkek mesajı alınca, dişinin sırtına çıkar. Çiftleşme bittiğinde dişi uçup gider.

1 yorum:

5+1 dedi ki...

Merhaba. bir erkek bir disi muhabbet kusum var. disi 5 tane yumurtladı.henuz kuluckada. erkek yuvaya girdiginde bi sure sonra kavga ediyorlar. disi erkegin gogsune tırnaklarını sapliyor ve ben müdahale etmeden ayrılmiyorlar. benim elimi isirdiginda ancak erkegi bırakıyor. bunun disinda iyi anlasiyorlar diyebilirim.yani fena degil. erkegi ayırmalı miyim? bu gibi durumlarda ne yapabilirim?